Váha a návin příze

Váha / návin klubíčka je termín, který se používá k popisu poměru hmotnosti příze k její délce v klubku. Tento údaj pomáhá odhadnout, kolik příze bude potřeba pro projekt a jaký typ příze by měl být použit.

3Váha příze: Jedná se o skutečnou hmotnost příze, obvykle udávanou v gramech. Například klubko může mít hmotnost 25 gramů (g).

3Návin příze: Toto je délka příze v klubku, udávaná se v metrech nebo yardech. Například klubko může mít návin 150 metrů (m).

Proč je to důležité?

Poměr mezi hmotností a délkou příze nám říká, jak hustá nebo lehká příze je. Pokud má klubko vysoký návin a nízkou hmotnost, jedná se o tenkou přízi. Naopak, pokud má klubko nižší návin a vyšší hmotnost, je příze silnější.

Váha a návin příze nám pomůže odhadnout, kolik bude třeba klubíček pro určitý projekt. Například, pokud vzor vyžaduje 500 metrů příze, a vaše klubko má návin 100 metrů, budete potřebovat pět klubek. Pakliže máme klubíčko o hmotnosti 25 g a na svetr velikosti L potřebujeme 350 g, pořídíme si 14 klubíček.